Jaké plenky pro novorozence?

2261_6e44b4913a1e0742a883b730e41cabb4

Tuto otázku si rozhodně položila každá začínající maminka. Odpověď není bohužel tak jednoduchá, jak si myslíte a to z prostého důvodu, každému miminku vyhovuje jiná značka, druh a nebo jiný materiál plenek. Rada tedy zní, vyzkoušejte více druhů, zjistěte, které miminku nejvíce vyhovují a nezpůsobují mu vyrážku. Rozhodně nekupujte předběžně zásoby plenek od jedné značky dokud je nevyzkoušíte.

Abyste věděli z jakých druhů je možnost výběru, připravili jsme pro vás článek, kde se dozvíte, jaké existují druhy plenek a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Hlavním a základním rozdělením jsou látkové a jednorázové plenky. Před tím, než začnete vybírat se rozhodněte, jestli preferujete látkové nebo jednorázové.

Jednorázové pleny

Výhody

Hlavní výhodou jednorázových plenek je velká úspora času a vaše pohodlí. Stačí tedy koupit jednorázové plenky, přebalit miminko a plenku vyhodit. V dnešní době jsou jednorázové plenky vyrobeny tak, aby byly velmi citlivé k dětské pokožce a neomezovali pohyb miminka.

Nevýhody

Jednorázové plenky jsou finančně náročnější, mohou se použít pouze jednou a poté se vyhodí, z tohoto důvodu rozhodně nejsou šetrné k přírodě. Při používání jednorázových plenek vzniká opravdu velké množství odpadu. Pokud ale chcete ušetřit váš drahocenný čas a zároveň vám není lhostejné životní prostředí, můžete zvolit zlatou střední cestu a to koupi ekologických jednorázových plenek, které jsou trochu dražší než klasické, ale neobsahují žádné chemické složky a nerozložitelné materiály.

plenky

Látkové pleny

Výhody

Látkové plenky jsou pro miminko velice komfortní, zdravé a vždy sedí, což u některých jednorázových plenek tomu tak být nemusí. Největší výhodou těchto plenek je jejich opakované používání, stačí je tedy pouze vyprat, usušit a můžete své miminko přebalit znovu. Vždy je máte doma při ruce a nemusíte myslet na to, že vám došly jednorázové plenky a že je potřeba jet nakoupit. V neposlední řadě jsou velmi šetrné k přírodě, takže nejen že udržujete děťátko v tom největším pohodlí, ale také nemáte takové množství odpadu. Látkové pleny jsou navíc hezké, můžete si vybrat z klasických bílých a nebo také moderních barevných nebo s různými zajímavými vzory.

Nevýhody 

Nevýhodou látkových plenek je větší prvotní investice, která se vám však za několik měsíců vrátí a ve výsledku vlastně ušetříte. Největší nevýhodou je praní a sušení plenek, jde vlastně o nekonečnou práci, která je zkrátka potřeba udělat. Když se však zamyslíme kolik času strávíme na nákupech a v dlouhých frontách při nákupu plenek, možná nám tato práce vyjde na stejný čas.

1496_lp-zeleni-sloni--8594166541320-1000x1000

Druhy plenek

Hlavní rozdělení už tedy máme - jednorázové a látkové. Dále pod látkové patří ještě kalhotkové látkové pleny, do kterých řadíme látkové pleny AIO a AI2, ortopedické abdukční kalhotky a tréninkové kalhotky. Rozdělení jednorázových plenek jsou kalhotkové plenky, plenky do vody a už zmiňované ekologické plenky.