Jak prát látkové pleny?

Chcete vašemu miminku dopřát největší pohodlí díky zdravým látkovým plenkám nebo látkovým kalhotkovým plenám, ale děsí vás představa jejich praní? Už nemusí, v tomto článku vám prozradíme, jak prát látkové pleny, tak aby byly krásně čisté, bez skvrn, déle vydržely a aby vám zároveň praní nezabralo mnoho drahocenného času.
pleny

Každá maminka ví, že mateřská dovolená rozhodně není žádná ,,dovolená’’, ale pěkná dřina, proto se většina maminek snaží získat alespoň trochu času navíc, ať už pro relaxaci nebo pro potřebný úklid, vaření a pod. Při představě, že tu malou volnou chvilku strávíme ručním předpíráním látkových plen se nám ježí chlupy. Z toho důvodu se většina maminek rozhodne pro používání jednorázových plen, kvůli ušetření práce a času. V dnešní době nám, ale pračka nabízí mnoho programů, díky kterým nemusíme látkové pleny před praním namáčet a ždímat. Veškerou práci za nás tedy odvede pračka.

Postup praní látkových plen

Vše závisí na programu vaší pračky. Pokud jsou plenky pouze počůrané můžeme rovnou prát, pokud je v plence jiné překvapení, pokuste se co nejvíce nečistot vyklepat do WC, případně osprchovat. Použité pleny skladujte maximálně 3 dny v pytli na pleny, který je vyroben z voděodolného a prodyšného materiálu. Nejprve na pračce nastavte máchací cyklus bez jakéhokoli přípravku, pouze vodu. Tím zajistíte, že následné praní plenek bude v čisté vodě a ne v moči. Látkové pleny perte na 60°C, aby se zničily všechny bakterie a zkontrolujte, jestli je v pračce dostatek vody. V případě, že je v pračce málo vody uberte množství plen nebo přidejte vodu, pokud program vaší pračky nabízí. Výběr pracího prášku nebo gelu je na vás, ideální je prací prášek určený na dětské prádlo, ale není to podmínkou. Nedoporučujeme používat aviváž nebo parfémované prací prášky, ty mohou snižovat absorpční savost plenky. V případě potřeby odstranění skvrn použijte žlucové mýdlo. Dále se také soustřeďte na to, aby nebyla pračka moc přeplněná, kvůli dostatečnému množství vody na kvalitní vyprání.  

Jak sušit, žehlit a skladovat látkové pleny?

Už víme, jak prát látkové pleny, ale jak je to se sušením, žehlením a skladováním?

Sušení 

Sušení látkových plen je jako sušení jakéhokoliv jiného prádla. Ideální je venkovní sušení na šňůře, kde na ně jde sluníčko a jsou během chvíle vysušené. Nenechávejte je na sluníčku příliš dlouho, protože by mohly barevné pleny nebo pleny se vzorem vyblednout. V zimních dnech využijte sušičku na šetrný program, ale kontrolujte podle cedulek, jestli je plena vhodná do sušičky. Pokud nemáte sušičku použijte klasický sušák na prádlo a dejte ho co nejblíž k topení. Nedoporučujeme však dávat látkové pleny schnout přímo na topení.

Žehlení 

Žehlení plen není potřeba, nepřispívá totiž ke sterilitě plen, jak si většina myslí. Některé pleny se naopak žehlit vůbec nesmějí. 

Skladování 

Použité pleny je nutné skladovat v uzavřené nádobě nebo pytli na pleny, kde by neměly být déle jak 3 dny.